Masáže

Masáže

Masáž je jedným z mnohých prostriedkov regenerácie, ktorej úlohou je odstraňovanie únavy, ako aj zrýchlenie a napomáhanie zotavovacích procesov. Jej aplikovanie slúži ako preventívny nástroj pred nadmerným zaťažením organizmu a zdravotným poškodením človeka. Práve dotyk je pre masáž najdôležitejším pojmom.

Dotyky, ktoré sa pri masáži využívajú majú stimulačný, upokojujúci a regeneračný účinok. Nakoľko existuje veľké množstvo foriem masáží, existuje aj množstvo metód, ktoré sa pri tej ktorej forme masáže využívajú.

Najznámejšími formami resp. druhmi masáže je klasická a športová masáž. Ich rozdiel spočíva predovšetkým v ich intenzite. Pri klasickej masáži sa má masírovaná osoba cítiť zrelaxovane a nemala by pri dotykoch maséra pociťovať nadmernú bolesť.

Športová masáž je naopak intenzívnejšia a častokrát aj bolestivá. Z hľadiska vplyvu masáže na ľudské telo je dôležité spomenúť jej dosah na prúdenie krvi v žilách a svaloch. Okrem iného masáž dokáže napomôcť aj k lepšiemu vstrebávaniu a odstraňovaniu cudzích látok z tela. Vyššia cirkulácia krvi napomáha odstraňovaniu opuchov, celkovému zlepšeniu telesného stavu človeka, ako aj jeho pracovnej, či športovej výkonnosti.

Mám záujem