7 VÝHOD TRÉNINGU S OSOBNÝM TRÉNEROM V BRATISLAVE

7 VÝHOD TRÉNINGU S OSOBNÝM TRÉNEROM V BRATISLAVE

28 mája, 2024

Máme jasno v tom, na koho sa obrátiť, pokiaľ chceme využívať rôzne služby. Či už je to kaderník, právnik, doktor, finančný poradca… Skrátka kvalifikovaný odborník. Ak premýšľate, že by ste začali s cvičením, ale chýba vám odhodlanie, poprípade vás už nebaví cvičiť dookola tie isté workouty alebo máte zdravotné problémy, s tým všetkým vám môže pomôcť práve osobný tréner. Veľa ľudí si však ešte stále nechce platiť vlastného fitness trénera. Radšej napodobňujú cvičenia z internetu alebo „suseda“ vo fitness centre, mysliac si, že im to prinesie vytúžené ovocie. Tí, ktorí sú frustrovaní kvôli výsledkom, ktoré sa nie a nie dostaviť, to častokrát vzdajú, v horšom prípade hrozia pri nesprávnom cvičení aj zranenia. Existuje veľké množstvo dôvodov, prečo si ľudia volia tréning s osobným trénerom, niekoľko z nich vám objasníme práve v tomto článku.

1. Začiatky bývajú ťažké
Ak ste sa z akéhokoľvek dôvodu rozhodli pre cvičenie, urobili ste dobre! Často sa však stáva, že nemáte poňatia, ako a kde začať a čo vlastne cvičiť. Ak ste začiatočník a nikdy predtým ste necvičili, veľmi ľahko si môžete neorganizovaným cvičením privolať skôr zranenie ako požadovaný výsledok. Osobný tréner si vás najskôr na prvom tréningu otestuje a na základe vašich možností a želaných cieľov pre vás zvolí tréning ušitý na mieru. Taktiež vás bude postupne učiť správnu techniku v jednotlivých cvičeniach a hlavne dbať na precíznosť vykonávania samotných cvikov, aby ste predišli už spomínaným zraneniam.

2. Keď sa stráca motivácia
Poznáte to. Nabehnete namotivovaný do fitka jeden, dva či trikrát a koniec. Už nikdy neprídete. S osobným trénerom sa vám to nestane. Nie nadarmo sa hovorí, že byť trénerom zahŕňa okrem osobnosti trénera aj osobnosti motivátora a psychológa. Už len motivácia dostaviť sa na samotný tréning je neporovnateľne vyššia, keď cvičíte s fitness trénerom ako bez neho. Ruku na srdce, koľkokrát sa vám už po práci absolútne nechcelo alebo ste ráno vypli budík skôr, než vás stihol úplne prebrať? Okrem toho vám osobný tréner nedovolí počas tréningu poľaviť a prinúti vás urobiť aj všetky tie posledné bolestivé opakovania. Viditeľné výsledky sa potom dostavia omnoho skôr, než vtedy, keď chodíte cvičiť sami. Do tréningov investujete peniaze aj svoj čas, takže ďalšia motivácia na nich poriadne zamakať.

3. Individualizovaný tréning na mieru
Na planéte nenájdete dvoch identických ľudí. Platí to aj pri trénovaní. To, čo môže fungovať pri jednom, nemusí žiaľ fungovať pri druhom. Takisto aj cieľ cvičenia je u každého iný, niekto chce schudnúť, iný zasa nabrať svalovú hmotu, poprípade sa pripraviť na športové podujatie, váš osobný tréner toto všetko zohľadní a zvolí ten správny program pre vás. Po čase však môžete dospieť do bodu, kedy nevidíte ďalší progres a zabehnuté účinné cvičenia už nezaberajú. Deje sa to, pretože ľudské telo je dokonalý stroj, ktorý sa dokáže adaptovať na rozličné podnety a podmienky. Väčšina samo – cvičiacich ľudí pri tomto bode stroskotá. Aj preto je jednou z ďalších výhod cvičenia s osobným fitness trénerom neustály progres a napredovanie.

4. Psychický relax
Cvičenie predstavuje formu aktívneho odpočinku. Aj keď prídete do fitness centra unavení, vystresovaní, so zlou náladou, určite s ňou neodídete domov! Po tréningu ste plní endorfínov, nabudení, všetko napätie sa vám z tela vyplaví a odchádzate s úsmevom na perách. Vedený tréning má výhodu v tom, že všetko za vás naplánuje váš osobný tréner. Nemusíte rozmýšľať nad skladbou funkčného tréningu, aké cvičenia zvoliť, ako ich skombinovať a podobne, len vypnete a svojím spôsobom „oddychujete.“

5. Efektívnosť
Váš čas strávený cvičením bude využitý naplno. Ak chodíte cvičiť sami, často sa stáva, že trávite vo fitness centre 2,5 hodiny v duchu hesla – čím viac, tým lepšie – alebo strácate čas zbytočnými prestojmi a čakaním, poprípade vás rozptyľuje kamoš/kamoška. Osobný tréner vám pomôže maximalizovať váš čas a úsilie, ktoré do cvičenia vkladáte a výsledky na seba nenechajú dlho čakať.

6. Nie je to len o chudnutí
Každý ma svoje dôvody na cvičenie. Určitá všeobecná mienka je, že vyhľadáte osobného trénera, keď potrebujete zhodiť nadbytočné kilogramy alebo doladiť estetické detaily svojej telesnej schránky. No nie vždy je to iba o tom. K fitness trénerovi vás môže priviesť aj podlomené zdravie či rôzne zranenia. Veľkou výhodou je, ak váš osobný tréner na tréningu spolupracuje s fyzioterapeutom, ktorý sa na váš konkrétny problém pozrie z iného uhla a následne prekonzultuje váš zdravotný stav s vaším osobným trénerom.

7. Aj tréneri majú osobných trénerov
Vôbec sa nemusíte hanbiť osloviť fitness trénera. Je to profesia ako každá iná a je tu pre vás, aby vám poradil a pomohol pracovať na vašich cieľoch. Ak ste v cvičení pokročilý a čo to o princípoch cvičenia a anatómii ľudského tela už viete, nikdy sa sami neodkontrolujete natoľko, ako keď nad vami niekto stojí a neprestajne na vás dohliada. Aj ja sám z času na čas oslovím iných fitness trénerov v Bratislave, jednak, či by mi ma pre istotu neodkontrolovali alebo pre spestrenie môjho pohybového repertoáru.