HĽADÁTE DOBRÉHO OSOBNÉHO TRÉNERA V BRATISLAVE?

HĽADÁTE DOBRÉHO OSOBNÉHO TRÉNERA V BRATISLAVE?

13 júna, 2024

Kvalitný osobný tréner sa vyznačuje najmä individuálnym prístupom ku klientovi. Začína sa to spoločnou komunikáciou – obaja (klient aj tréner) sú schopní dohodnúť si vyhovujúci termín prvého stretnutia či akéhokoľvek ďalšieho funkčného tréningu. Komunikácia je silnou zložkou celého tréningového procesu, keď tréner klientovi ušije tréningový plán na mieru, radí mu, priamo na tréningu ho opravuje, usmerňuje a najmä nedovolí robiť žiadne cviky, pri ktorých by si klient mohol ublížiť.

Ako však zistiť, či osobný tréner vie, čo je pre mňa vhodné? Na začiatok treba pripomenúť, že súčasťou každého začínajúceho “vzťahu” tréner – klient by určite mala byť na prvom mieste anamnéza zdravotného stavu klienta a diagnostika jeho pohybového aparátu.

Zjednodušene, fitness tréner musí vedieť o klientovi čo najviac – aký má cieľ, či netrpí nejakými chorobami, neberie lieky, aké mal v minulosti zranenia, či momentálne trpí nejakými bolesťami alebo ako sa jeho telo správa v pohybe – a teda, či všetko funguje tak, ako má. Všetko vyššie spomenuté ovplyvňuje priebeh tréningového procesu, v neposlednom rade najmä výsledky, ktoré každý klient od funkčného tréningu očakáva. Jedine na základe anamnézy a diagnostiky vie osobný tréner stanoviť rozumný, postupný a cielený tréningový proces, na ktorom sa môže stavať a obe strany môžu očakávať progres. Skutočne dobrý fitness tréner v prípade potreby konzultuje vaše problémy aj s inými odborníkmi, napríklad lekármi a fyzioterapeutmi.

 

Dôležitou súčasťou celého snaženia osobného trénera a klienta je samozrejme aj evidencia a príprava tréningového plánu, vyhodnocovanie, či to, čo v rámci funkčného tréningu robíme, má naozaj aj zmysel a smeruje k spoločnému cieľu.

Fitness tréner by mal počas celého tréningu svoju pozornosť venovať klientovi, musí mu vedieť poradiť, opraviť ho, ukázať mu správnu techniku cvičenia, bez ohľadu na to, či ide o tréning zameraný na úbytok váhy, naberanie svalovej hmoty, tréning s vlastnou váhou alebo napríklad aj špeciálne tréningy pre tehotné ženy. Ak sa s klientom určitú dobu neuvidia, vie mu napísať plán, ktorý si klient vie plniť kdekoľvek sám – či už doma, na výlete alebo počas služobnej cesty. Osobný tréner, ktorý svoju prácu robí dobre, je prísny a záleží mu na detailoch. Samozrejmosťou je aj určitá dávka trpezlivosti, pretože ak máte snahu niekoho niečo naučiť, nejde to vždy tak ľahko. Tu prichádza na rad osobnosť fitness trénera, ktorý nemá byť vystupovať iba ako ten, ktorý prikazuje a meria čas, ale vie klienta aj poučiť.

Dobrý osobný tréner vníma postrehy klienta a zaujíma sa, či sa mu funkčné tréningy páčia a je spokojný, či je v poriadku jeho zdravotný stav, a taktiež sa snaží odpovedať na všetky klientove otázky.

Jednoznačne si stojíme za názorom, že dobrému fitness trénerovi váš celkový fyzický a psychický stav nie je ľahostajný a kladie si za cieľ viesť vás k zdravému životnému štýlu. Presne tento cieľ sa snažia napĺňať tréneri v Cvičisku, ktorí sa môžu stať práve tým vaším osobným trénerom na Kramároch alebo v Ružinove.

Tím Cvičisko (cvicisko.sk)