KVALITNÝ OSOBNÝ TRÉNER

KVALITNÝ OSOBNÝ TRÉNER

28 mája, 2024

 

Kvalitný osobný tréner sa vyznačuje najmä individuálnym prístupom ku klientovi. Začína sa to spoločnou komunikáciou. Obaja (klient aj tréner) sú schopní dohodnúť si vyhovujúci termín prvého stretnutia či akéhokoľvek ďalšieho tréningu. Komunikácia je silnou zložkou celého tréningového procesu, keď tréner klientovi “šije” tréningový plán na mieru, radí mu, priamo na tréningu ho opravuje a usmerňuj a najmä, nedovolí robiť nič, pričom by si klient mohol ublížiť.

Ako zistiť, či osobný tréner vie, čo je pre mňa vhodné?

Na začiatok treba pripomenúť, že súčasťou každého začínajúceho “vzťahu” tréner-klient by určite mala byť anamnéza zdravotného stavu klienta a diagnostika jeho pohybového aparátu.

Zjednodušene, tréner musí vedieť o klientovi čo najviac:

  • aký má cieľ,
  • či netrpí nejakými chorobami,
  • či neberie lieky,
  • aké mal v minulosti zranenia,
  • či ho momentálne trápia bolesti,
  • alebo ako sa jeho telo správa v pohybe. Teda či všetko funguje tak, ako má.

Všetko vyššie spomenuté ovplyvňuje priebeh tréningového procesu, v neposlednom rade najmä výsledky, ktoré každý klient očakáva. Jedine na základe anamnézy a diagnostiky vie osobný tréner stanoviť rozumný, postupný a cielený tréningový proces, na ktorého základe potom môžu obe strany očakávať progres. Ak by si aj sám tréner v niečom nevedel rady (predsa len sme ľudia a nevieme všetko), je dobré vedieť, že je schopný a ochotný prípadné problémy konzultovať s inými odborníkmi (lekár, fyzioterapeut).

Cvicisko blog funkcny trening (2)Dôležitou súčasťou celého snaženia trénera a klienta je samozrejme aj evidencia a príprava tréningového plánu, vyhodnocovanie či to, čo v tréningu robíme, má naozaj aj zmysel a smeruje k spoločnému cieľu.

Tréner by mal počas celého tréningu svoju pozornosť venovať klientovi, musí mu vedieť poradiť, opraviť ho, viesť ho k správnej technike cvičenia. Ak sa s klientom určitú dobu neuvidia, vie mu napísať plán, ktorý si klient vie plniť doma/na výlete/počas služobnej cesty a pod. Tréner, ktorý svoju prácu robí dobre, je prísny a takisto detailista. Samozrejmosťou je aj určitá dávka trpezlivosti, pretože ak niekoho niečomu učíte, nejde to vždy tak ľahko. Tu prichádza na rad osobnosť trénera, ktorý nielen prikazuje a meria čas, ale vie klienta aj poučiť.

Kto je dobrý tréner?

Dobrý tréner vníma a zaujíma sa o postrehy klienta – či sa mu tréningy páčia a je spokojný, či je jeho zdravotný stav v poriadku, a taktiež mu chce odpovedať na otázky, ktoré klienta zaujímajú.

Jednoznačne si stojíme za názorom, že dobrý tréner je taký, ktorý sa snaží klienta viesť k zdravému životnému štýlu a jeho celkový fyzický a psychický stav mu nie je ľahostajný.