NIE JE OSOBNÝ TRÉNER AKO OSOBNÝ TRÉNER

NIE JE OSOBNÝ TRÉNER AKO OSOBNÝ TRÉNER

12 apríla, 2024

Nástrahy cvičenia – rýchlo kvasený osobný tréner.

V prvom rade treba povedať, že tejto skupine trénerov prospieva, ak sa bežní ľudia (rozumej bežní klienti, ktorí prídu do fitness centra s cieľom nájsť si trénera) nezaujímajú o to, do koho rúk vkladajú svoje vlastné telo a zdravie. Viete, kde a čo váš osobný tréner študoval? Viete, či sa neustále zaujíma o problematiku tréningového procesu a rozširuje si vedomosti? Ak vás to doteraz nezaujímalo, skúste si uvedomiť, že bude mať na starosti vaše telo, tým pádom aj zdravie a vy ste mu odovzdali 100 % dôveru. Keď plánujete navštíviť akéhokoľvek nového lekára, určite si ho dopredu preverujete. Prečo sa tak nedeje aj pri osobných tréneroch?

Fitness tréner, ktorý neštuduje a nezaujíma sa o problematiku v celom jej širokom spektre, zostane iba v pozícii toho, ktorý stláča stopky a bez rozmyslu vás diriguje. Nevysvetlí nič k technike, neopraví, neporadí, ani nenasmeruje. Bude kričať a motivovať vás tak k vypoteniu vianočných koláčikov ešte aj na začiatku júla, ale jeho tréningový proces nemusí mať ani hlavu, ani pätu. Často vôbec netuší, čo ste robili na poslednom tréningu a nepamätá si, s čím vlastne máte problém. Ako príklad môžeme uviesť, že vás bolí pri drepoch koleno. Kvalitný tréner to určite rieši (diagnostika, konzultácia, vedenie k správnej technike, prípadne odporúčanie k fyzioterapeutovi alebo lekárovi). „Kvázi-trénera” to nezaujíma a nevie vám ani poradiť, kde môže byť chyba.

Ak si váš osobný tréner nezapisuje váš tréningový plán, ktorý s vami chce napĺňať, nevie aký máte tréningový cieľ, počas cvičenia neustále ťuká do telefónu a nezaujíma ho, ako vykonávate jednotlivé cvičenia – povedzte si, za čo takéhoto človeka platíte? Veď si od začiatku do konca tréningu neplní svoju prácu.

Je veľmi dôležité uvedomiť si, akú zodpovednosť so sebou nesie slovné spojenie osobný tréner a vyhodnotiť, či to naozaj spĺňa aj ten váš. Dobrý tréner, ktorý si svoje povinnosti plní na
100 %, vám vie funkčným tréningom naozaj pomôcť so zdravotnými problémami, zbaviť vás nadbytočných kilogramov, či prinavrátiť celkovú životnú pohodu. Zlý tréner ani len netuší, ako vám pasívnym prístupom a ľahostajnosťou môže ublížiť. A čo je najhoršie, je mu to úplne ukradnuté, pretože ho zaujímate iba vtedy, keď mu do rúk vkladáte plácu za čas, ktorý s vami strávil v jednej miestnosti.

Ak nechcete strácať čas a peniažky, skúste sa obrátiť na osobných trénerov z Cvičiska, odmenia vás profesionálnym prístupom pri tvorbe tréningov na Kramároch alebo v Ružinove.